Robot Yöneticiler Nereden Geliyor?


Bu makale 2016-07-02 00:55:46 eklenmiş ve 1961 kez görüntülenmiştir.

Robot Yöneticiler Nerden Geliyor?
 
    Sınav sistemleri, devletin istedikleri yöneticiyi almalarında ciddi bir politika aracı haline gelmiş durumda. Üniversiteyi basit hale getirip, yöneticileri üniversitenin yetiştirdiği profilden uzaklaştırıp alım yapmak üzere, ciddi bir sınav stratejisi yürütülmekte.
    Ne yani, üniversiteler alınacak kadrolara yönetici yetiştirmekten aciz mi? Acizse üniversitelerin amacı ne ? Ya da üniversitenin 4 yılda veremediğini bir sınava hazırlanmak mı verecek ? Değil hiç biri değil amaç başka !
     Kpss'yi devletin çoğu A grubu yöneticisini alması maksadıyla incelemek istiyorum. Alan sınavı en az bir sene günlük ortalama 6 saat çalışma ile ancak başarılabilir durumda. Hayır birde kazanılması ve göreve başlandıktan 3 yıl sonra yeterlilik sınavı diye birşey koyuyorlar. Yetemiyorlar ya devlete. Şimdi bir adayı ele alalım. Bu kişi bir sene bütün herşeyi bir kenara bırakıp , vicdanını sosyal hayatını vs, kpss ye çalışmak için sistem adına bütün kaynakları tabiri caizse yalayıp yutuyor. Devlet ne veriyorsa alıyor. Kazandığı halde bu kişi başarılı, ya da yeterli demek değil, artık bu kişi devlet istediği için 1 sene herseyini bırakıp devletin istedigi sekilde bir yönetici profilinde oldugunu ortaya koymasıdır. Mevzuattan dışarı bir adım atamayan , sorgulamayan , doğru yanlıştan ya da mantıksız durumlardan hepsinden sıyrılıp önünde yazanı uygulayan, uygulayabilen kişileri ayırmaktır amaç. Başarıyorlar da. Sanki mükemmel işleyen ve mevzuata uygun olan bir sistem varda ona uygun yönetici arıyorlar. Hayır kendinelerine itaatkar uşak arıyorlar. Kusura bakmayın ailesini, çevresini, herşeyini bir görev için bir sene bir köşeye koyan herkes, şu sistemde ki asıl devlet yöneticilerin uşağından başka bir şey değil. Hadi biri çıksın aralarından da şu yanlış desin üst amirlerine. Onu da zaten sürüyorlar. 
     4 yıl üniversite okumuş olmamış, bir sene ne var ne yok ezberlemiş olmamış , bir de görevden 3 yıl sonra bulunduğun bakanlığın yeterlilik sınavı var dev gibi onun bütün  mevzuatını ezberle. Bütün bunları yapabilen biri hangi yanlışa başkaldırabilir ki , amirinden mevzuatdan sıyrılıp vicdanını nasıl ortaya koyabilir ki ?
      O değil komik tarafı istedikleri an bir bahane ile görevini başına da yıkabiliyorlar. Düz memur yapıyolar sürüyorlar, denetlemene müsaade etmiyorlar..
      Yaslayalım bakalım devlete sırtımızı !..
İrfan SARIYERLİOĞLU
Diğer yazıları...
Gazete Manşetleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Ankara Portalı | Baskent.org
© Copyright 2015 www.baskent.org. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AK Parti Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi