BİR KÖY DERNEĞİNİN ÖTESİNDE


Bu makale 2016-11-09 10:54:49 eklenmiş ve 1964 kez görüntülenmiştir.

Türkiye genelinde 100 binin üzerinde faal dernek bulunuyor. Faal dernek dediysek yanlış anlaşılmasın, hukuki prosedürleri yerine getiren dernek demek istedik. Gerçek mânâda faaliyet gösteren dernek sayısı çok sınırlıdır.

Burada bahsedeceğim bir köyün mahalle derneği. Çorum İli Bayat İlçesi Ahacık Köyü Yüceardı mahallesinin Ankara merkezli bir derneği. Derneği kurucusu Ankara’nın sevilen işadamlarından Recep Kütük.

Daha önce Mamak Platformu başkanlığı yapmış ve o dönemde Mamak Platformu önemli projelere imza atmış ve kamuoyunda kendisinden bahsettirmişti. O bıraktıktan sonra Mamak Platformu var mı? onu bile bilmiyoruz.

Recep Kütük, ekmeğini yediği, suyunu içtiği köyüne hizmet verebilmek için geçtiğimiz yıllarda hemşehrileri ile birlikte Ahacık Köyü Yüceardı Mahallesi Derneğini kurdu. Derneğinin kuruluşundan itibaren bir hareketlenme yaşanmaya başladı.

Önce Ankara’da ikamet eden Ahacıklılar bir araya geldiler. Sık sık toplantılar yapmaya, etkinlikler düzenlemeye başladılar. Hatta bir toplantılarını Haymana’daki termal tesislerde yaptılar. Ahacıklıların arasında bir muhabbet oluşmaya, sorunların çözümü mesafeler alınmaya başladı.

Gelelim Ahacık Köyüne..

Ahacık Köyü, Çorum’un Bayat İlçesine bağlı bir dağ köyü. Öyle geniş arazileri, iş imkânları yok. İnsanlar işini, aşını köyün dışında kazanıyor. Genellikle Ankara’da inşaat işlerinde çalışıyorlar.

İşi ve aşı köyün dışında olmasına rağmen asla köyle irtibatlarını kesmiyorlar. Bundan dolayı da köyün nüfusu 2 binin altına düşmüyor. Bu köyün öncelikli ihtiyacı ilçe ve il merkezlerine ulaşımı sağlayacak karayolu ve köy içini çamurdan, tozdan kurtaracak parke taşıydı.

Bu mahalle derneğinin girişimleri ile Çorum İl İdaresi tarafından köye hizmetler geldi. Şimdi çocuk oyun parkları ve halı saha yapılıyor. Bu başarının altında yatan gerçek ise Recep Kütük’ün girişimleri ve pozitif kişiliğidir.

Yüceardı Mahallesi Derneği geçtiğimiz günlerde öyle bir etkinlik yaptı ki, parmak ısırttı. Sıra dışı bir etkinlikti ve Türkiye’de ilk defa gerçekleştiriliyordu. Köye devlet tarafından yapılan hizmetlere teşekkür etkinliği. Evet yanlış duymadınız, başta Bayat Kaymakamının katıldığı bu etkinlikte Ahacıklılar, verilen hizmet dolayısıyla devletine teşekkür etti.

Etkinlikte şehitler için mevlüt okutuldu, davetlilere İskilip Dolması ikram edildi.

Katılım ise mükemmeldi. Tam 1000 kişi meydanda toplu yemek yedi, dua etti ve devletine teşekkür etti.

Teşekkürler Recep Kütük.

Ahde vefa budur.

 

Dernek çalışması budur.

Diğer yazıları...
Gazete Manşetleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Ankara Portalı | Baskent.org
© Copyright 2015 www.baskent.org. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AK Parti Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi