Mimar Karaca: Konut Fiyatları Baskıyla Düşürülemez

Ankara Mimarlar ve İnşaatçılar Derneği Başkanı Mimar Yasir Karaca, hükümetin konut fiyatlarını kredi kısıtı ile düşürmeye çalıştığını söyledi.
Bu haber 2024-06-13 09:39:01 eklenmiş ve 134 kez görüntülenmiştir.

 

Mimar Karaca: Konut Fiyatları Baskıyla Düşürülemez

 

Ankara Mimarlar ve İnşaatçılar Derneği Başkanı Mimar Yasir Karaca, hükümetin konut fiyatlarını kredi kısıtı ile düşürmeye çalıştığını belirterek, “İnşaat maliyetleri her ay artıyor. Böyle bir ortamda satışları engelleyerek fiyatları düşürmeye çalışmak ciddi ekonomik daralmalara yol açar” dedi.

Türkiye’nin konumu ve depremselliği itibariyle inşaat sektörünün her daim önemli olduğunu ifade eden Ankara Mimarlar ve İnşaatçılar Derneği Başkanı Mimar Yasir Karaca, “Konut fiyatlarındaki artış enflasyonun altında seyrediyor. Bu bir gerçek Merkez Bankası (TCMB) Konut Fiyat Endeksi (KFE), fiyatlardaki reel düşüşün yüzde 16'yı aştığını ortaya koyuyor. Son aylarda konuta olan talebin azalmasıyla birlikte, konut satış fiyatlarının reel olarak gerilediği görülüyor. Buna karşılık inşaat maliyetleri artmaya devam ediyor. Bu da konut üretimini durma noktasına getirdi” diye konuştu.

“Krediye Erişim İmkânsız Hâlde”

“Konut üretimi, inşaat maliyetlerindeki artış, kredilere erişimin kısıtlanması ve yabancı talebinin azalmasıyla neredeyse durma noktasına geldi.” diyen Mimar Yasir Karaca, “Ucuz ve sosyal konut için en büyük ihtiyaç arsa üretimidir. Arsa maliyetlerinin orantısal olarak büyük olması sektörün en büyük sorunudur. Yerel yönetimler bu noktada harekete geçmelidir. Aksi durumda inşaat sektörü darbe üstüne darbe yiyecektir. Türkiye deprem ülkesidir. Her üç konuttan biri yenilenmesi gerekmektedir. Böyle bir ortamda, konut üretiminin durma noktasına geldiği bir dönemde ne kentsel dönüşümü gerçekleştirebilirsiniz, ne de konut maliyetlerini düşürebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

“Kent Estetiği Önemli”

Maliyetlerin artmasının kent estetiğini de olumsuz yönde etkilediğini aktaran Mimar Yasir Karaca, “Konut satışların düşmesi, konut fiyatlarının artması beraberinde bazı olumsuzlukları getirmektedir. Bunlardan birisi de maliyetler sebebiyle kent estetiğine yönelik bina üretimi azalmaktadır. İnşaat firmaları maliyetleri aşağıya çekmek için estetiğe yönelik birçok eklemelerden vazgeçmektedir. Bu da geleceğe bırakacağımız estetik binalar mirasını engellemektedir” diyerek açıklamasını tamamladı.

ETİKETLER :
Okumak İsterseniz -Diğer ANKARA HABER haberleri
Gazete Manşetleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Ankara Portalı | Baskent.org
© Copyright 2015 www.baskent.org. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AK Parti Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi