HORUZ: YAŞLANIYORUZ HANELERİMİZ KÜÇÜLÜYOR

Yaşlılar haftası sebebiyle bir açıklama yapan AK Parti Çorum Milletvekili Aday Adayı Bekir Horuz, “Nüfusumuz yaşlanıyor, hanelerimiz küçülüyor. Çorum’da ortalama hane büyüklüğü tüm ilçelerimizde 3 kişiyi bulmuyor” dedi.
Bu haber 2023-03-22 08:44:21 eklenmiş ve 2765 kez görüntülenmiştir.

 

HORUZ: YAŞLANIYORUZ HANELERİMİZ KÜÇÜLÜYOR

Yaşlılar haftası sebebiyle bir açıklama yapan AK Parti Çorum Milletvekili Aday Adayı Bekir Horuz, “Nüfusumuz yaşlanıyor, hanelerimiz küçülüyor. Çorum’da ortalama hane büyüklüğü tüm ilçelerimizde 3 kişiyi bulmuyor” dedi.

Yaşlıların kültür ve geleneğimizde önemli bir yeri olduğunu ifade eden Bekir Horuz, “ülkesine, milletine ve ailesine önem veren bir toplumuz. İnsanlarımız bu idealler üzerine bir ömür geçirmektedirler. Bu ömrün son evresinde yaşlılarımız gereken saygı ve ilgiyi fazlasıyla hak etmektedirler. Yaşlılarımızın hürmetle ellerinden öpüyorum” dedi.

Yaşlılara sadece hürmet göstermenin yetmeyeceğini aktaran AK parti Çorum Milletvekili Aday Adayı Bekir Horuz, “Devlet'in çabalarının yanı sıra, yaşlılık döneminin sorunlarının aşılmasına katkıda bulunan gönüllü kuruluşlarımız da hizmet vermelidir. Yaşlılık dönemi mutsuzluk dönemi olarak değil, bilgelik dönemi olarak geçmelidir. Buna yönelik sosyal politikaların artırılması gerekmektedir”  diye konuştu.

Hane halkının küçülmesine de değinen Bekir Horuz,” Bundan 14-15 sene önce Çorum ve İlçelerimizde bir hanede ortalama yüzde 5’lere yakın nüfus yaşıyordu. Şimdi Çorum merkezde bir hanenin büyüklüğü TÜİK rakamlarına 2,93 olarak tespit edildi. Hane halkının en az olduğu ilçemiz ise 2.24 ile Kargı oldu. Bu rakamlar hem Çorum merkeze doğru hem de diğer şehirlere doğru bir göçü ortaya koymaktadır. Ayrıca doğum oranlarının da sürekli düştüğü ifade etmektedir. Şehirlerimizi kendi iç dinamikleri içerisinde büyütmek, kalkındırmak zorundayız” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

Ortalama Hanehalkı Büyüklüğü

İlçe

 

 

2008

2022

Alaca

3,9

2,78

Bayat

4,5

2,73

Boğazkale

3,7

2,52

Dodurga

3,4

2,36

İskilip

3,7

2,56

Kargı

2,8

2,24

Laçin

3,6

2,46

Mecitözü

3,8

2,6

Merkez

3,7

2,93

Oğuzlar

4,1

2,63

Ortaköy

4,6

2,45

Osmancık

3,5

2,72

Sungurlu

4

2,77

Uğurludağ

4,5

2,68

 

 

ETİKETLER :
Okumak İsterseniz -Diğer ANKARA HABER haberleri
Gazete Manşetleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Ankara Portalı | Baskent.org
© Copyright 2015 www.baskent.org. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AK Parti Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi