YEP’teki enflasyon tahmini tutarsa ocak ayında maaşlar ne olacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda 2019 yılı enflasyon tahmini revize edildi. Programda, enflasyonun yıl sonunda yüzde 12 düzeyinde gerçekleşeceği tahmin edildi. Enflasyon, tahmin doğrultusunda çıkarsa SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ocak ayında yüzde 6.65 oranında, memurlar ile memur emeklileri de yüzde 5.72 oranında zam alacak.
Bu haber 2019-10-04 10:05:15 eklenmiş ve 156 kez görüntülenmiştir.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan 2020-2022 yıllarına ilişkin Yeni Ekonomi Programı’nda 2019 yılına ait bazı hedef ve tahminler revize edildi.

 

Programda, 2019 yıl sonunda tüketici fiyat endeksinin yüzde 12 oranında artacağı tahminine yer verildi. Merkez Bankası’nın temmuz ayında yayımlanan son enflasyon raporunda ise 2019 yıl sonu enflasyonu yüzde 13.9 olarak tahmin edilmişti.

 

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre; SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları ocak ve temmuz aylarında, bir önceki altı aylık dönemdeki enflasyon oranında artırılıyor. Memur maaşları ile memur emekli aylıklarındaki artış ise toplu sözleşmeye göre yapılıyor. Ancak, bir önceki altı aylık dönemde yapılan toplu sözleşme zammı enflasyonun altında kalırsa, aradaki fark maaş zammına yansıtılıyor.

 

 


TEMMUZ’DA NE OLMUŞTU?

 

Temmuz ayında SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları yüzde 5.01 oranında artırıldı. Memur maaşları ile emekli memur aylıklarına ise yüzde 6.02 oranında zam yapıldı.

 

Yıl sonunda enflasyon, YEP’te tahmin edildiği gibi yüzde 12 olarak gerçekleşirse SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları ocak ayında yüzde 6.65 oranında zamlanacak.

 

Memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına ise önce yüzde 5’i aşan enflasyon farkı olan 1.65 puan yansıtılacak. Bunun üzerine, yüzde 4 oranında toplu sözleşme zammı yapılacak. Böylece memur maaşları ve emekli memur aylıkları yüzde 5.72 oranında artırılacak.

 

Yıl sonu enflasyonu Merkez Bankası’nın son enflasyon raporundaki gibi yüzde 13.9 oranında çıkarsa ocak ayında SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 8.46, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına da yüzde 7.60 oranında zam yapılması söz konusu olacak.

 

 


EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIKLARI NE OLACAK?

 

YEP’teki yüzde 12’lik enflasyon tahmini tutarsa, ocak ayında 2000 öncesi emekli olanlarda en düşük SSK emekli aylığı bin 983 liradan 2 bin 114 liraya, en düşük BAĞ-KUR (esnaf) emekli aylığı da bin 775 liradan bin 893 liraya yükselecek.

 

 


EN DÜŞÜK EMEKLİ MEMUR AYLIĞI 2.666 TL

 

Ocak ayında en düşük emekli memur aylığı 2 bin 522 liradan 2 bin 666 liraya, emekli öğretmen aylığı 3 bin 102 liradan 3 bin 279 liraya çıkacak. 

 

 

 


 

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 3.338 TL

 

Yüzde 12 enflasyon tahmini gerçekleştiği takdirde, en düşük memur maaşı ocak ayında 3 bin 158 liradan 3 bin 338 liraya yükselecek.

 

Aşağıdaki memur maaş rakamları, bekâr ve çocuksuz memurların eline geçen net ücretler üzerinden yapılmıştır.

 
 
 
 
ETİKETLER : maaş ocak yep ssk bağkur sgk
Okumak İsterseniz -Diğer ANKARA HABER haberleri
Gazete Manşetleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Ankara Portalı | Baskent.org
© Copyright 2015 www.baskent.org. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AK Parti Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi