'Çok ciddi bir FETÖ borsası var'

"FETÖ'den boşalan yerlere talip olanlar var" diyen Tayyar, eski yapılara aidiyet geliştirerek devlet içinde varlıklarını sürdürmeye çalışan FETÖ'cülere dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.
Bu haber 2019-09-26 10:53:00 eklenmiş ve 118 kez görüntülenmiştir.

 

"Çok ciddi bir FETÖ borsası var. İtirafçı adı altında iş adamlarını serbest bırakıyorlar" sözleriyle gündeme gelen eski AKP milletvekili Şamil Tayyar, Fox Tv'de İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı. 

 

Tayyar, "Hakyolcular Adalet Bakanlığı içerisinde biraz ağırlık kazanıyor. Hakyol'la ilgili de kaygım var. Geçmişte yargıda bu kadar adından söz ettiren bir yapı değildi. Benim kanaatim kendini gizlemeyi başarmış kripto FETÖ'cülerin yargıda varlığını sürdürmeye çalıştıklarını düşünüyorum. Buna karşı devletin güçlü bir refleks göstererek o filtreyi iyi uygulaması lazım. Allah korusun ileride çok daha farklı problemler olabilir. FETÖ denen yapıyı çatı kuruluş gibi düşünün. Herkesin öncesinde bir aidiyeti var. Ama zaman içerisinde evrilip FETÖ içerisinde yer almışlar. FETÖ 15 temmuzdan sonra her yönüyle deşifre olunca bunlar üst çatıyı terk ettiler ama bunlar öncesine dönerek varlıklarını sürdürmeye çalışıyorlar. Eski yapılarla aidiyet geliştirip varlıklarını sürdürmeye çalışanlara devletin dikkat etmesi lazım. 15 Temmuz'la beraber devletin bütün kurumları felç haline geldi. Devlet yeni,den yapılanıyor. Devlet için iktidar mücadelesi de hortladı. Daha önce de Ergenekon zihniyeti orayı dolduruyordu. Şimdi boşalan yeri doldurmak isteyenler var. Bunlar bir tehdit mi diyeceksiniz. Sivil siyaseti boğan, darbeci zihniyeti temsil eden kendini nasıl tarif ederse etsin hepsi aynıdır. Sivil siyaset üzerinde vesayet oluşturuyorsa hiçbirinin bir fakrı yok" diye konuştu.

 

Tayyar'ın açıklamalarından bölümler şöyle:

 

"Ben adımı ortaya koyarak bir iddiada bulunuyorum. Bunu araştıracak onlar. 15 Temmuz'la FETÖ davalarını ikiye ayırmak lazım. 15 Temmuz davaları yüzde 100'e yakın isabetle yürüyor. Onların ellerinde daha somut deliller var. o sebeple 15 Temmuz davalarında hata payı yok denecek kadar az. Kutlamak lazım. problem FETÖ davalarında. Başta ceket yanlış iliklendi. 27 Mayıs'tan bu yana farklı vesayet unsurlarının kaldıracı haline gelmiş yargının bugün topyekun bir mücadele sürdürmesi zor olabilir. Yeni genç nesilden takviyeler yapılması da sıkıntı."


"Adalet Bakanına ciro ederek sonuç çıkarmak doğru değil"

"(FETÖ borsası) Adalet Bakanı benim beraber siyaset yaptığım bir arkadaşımız. İyi bir hukukumuz var. Ben FETÖ borsasını gündeme getirdiğimde bunu Gaziantep'te yerel bir çekişmeymiş gibi gündeme getirmeye çalışanlar da oldu. Yargı'da aksayan her problemi Adalet Bakanına ciro ederek bundan bir sonuç çıkarmak doğru değil."


"FETÖ'den boşalan yerlere talip olanlar var."

 

"(Adalet Bakanı'nın "Aynı maklubeye kaşık sallayanlar" sözlerine) Geçmişte FETÖ ile bir vesileyle ilişki kurmuş kadroların bugün bir FETÖ ile mücadelede ders vermesi doğru değildir diyor. Ben tespitinde yanlış bir şey görmüyorum. Ben sadece isimler konusunda tahminde bulunurum. 

 

"(İsmail Küçükkaya: Adalet Bakanı'nı hedef tahtasına oturttular, Kabine değişikliğinde Adalet Bakanı'nı yemek isteyenler mi yaptı?) Böyle niyette olanlar muhtemel vardır. Oysa ki ben bir buçuk yıl önce bunu dile getirdiğimde belli çevreler bu konuyu gündeme getirince beni suçladılar. Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanını yıpratmaya çalıştığım şeklinde eleştirildim. Ben sadece yanlış işlerin ayıklanması istiyordum. Bizi hedef tahtasına koydular, yıpratıcı açıklama yapıyoruz diye. Peki ne oldu da bir anda dün beni suçlayanlar beni gündeme getirip Adalet Bakanı üzerinden siyasi fatura çıkardılar?"

 

"Herkes elini ayağını çeksin bu işlerden"

"(Erdoğan'ın avukatları - Fettah Tamince'ye 'FETÖ'cü' iddiası) Son dönemde biraz daha bunların tartışma konusu olmasının Erdoğan'a doğrudan söyleyemeyenler etrafından laf söylemeye çalışıyor. Fettah Tamince'yi meselesini önemsiyorum. Adalet bakanlığının kanun yararına bozma meselesi önemli. Muhtemeldir ki bu konuyla fazla spekülasyon yapılması belki doğal bir süreç olarak devam etti. Buna en üst mahkeme karar versin, beraatle ilgili. Şahıslardan bağımsız olarak kimi işlere bulaşmışsa 17 Aralık'tan sonra tavır koymayıp devam ettiyse babam da olsa çıksın hesabını versin. Burada tartışmanın Cumhurbaşkanı üzerinden yürümesini sağlıklı bulmuyorum. Bu işlerin içine girince çok sayıda CHP'li ve Ulusalcı avukat bulursunuz. Suçlama niyetiyle değil, FETÖ davalarına bakan avukatların siyasal kimliklerini araştırsınlar ben CHP'nin birinci sırada olacağını düşünüyorum. Hak hukuk için girdik diyebilirler, neyse. Ama ben CHP'li avukatların birinci sırada olduklarını düşünüyorum. Hangi partiye mensup olursa olsun sonuçta parti kimliği olan ve güçlü liderlerle aidiyeti olan hiç kimsenin FETÖ davalarına girmemesi gerektiğini düşünüyorum. Herkes elini ayağını çeksin bu işlerden."

 

"Jitem davası, faili meçhul cinayetler diye bir şey kalmadı bu ülkede"

"FETÖ mücadelesi sebebiyle geçmiş dönemde yanlış işlere bulaşanları böyle bir rüzgar içerisinde temizlemeyelim. Jitem davası, faili meçhul cinayetler diye bir şey kalmadı bu ülkede. FETÖ davası, geçmiş dönemdeki pis işlerin ayıklanma sebebi ya da onları örten bir şey olmamalı."

 

 

ETİKETLER : şamil tayyar haber fetö adalet bakanlığı fettah tamince abdülhamit gül ismail küçükkaya
Okumak İsterseniz -Diğer GÜNCEL haberleri
Gazete Manşetleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Ankara Portalı | Baskent.org
© Copyright 2015 www.baskent.org. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AK Parti Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi