EYT'liler Finlandiya modeli hakkında ne düşünüyor?

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), 20 yıl sonra hükümetin masasına geldi. Ancak EYT'liler kamuoyunda konuşulan Finlandiya modeli benzeri formüllere tepki gösterdiler.
Bu haber 2019-09-23 10:32:32 eklenmiş ve 379 kez görüntülenmiştir.

 

 

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) olarak adlandırılan milyonlarca kişi 20 yıl sonra seslerini hükümete duyurabildiler. 1999 yılında yapılan yasa değişikliğinden bu yana ilk kez 5 Eylül’de EYT’liler Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Vedat Bilgin ile görüşerek taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletti.

 

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Vedat Bilgin'in EYT’liler ile görüşmesinin ardından kamuoyunda, başta Finlandiya modeli olmak üzere çeşitli formüller konuşulmaya başlandı. Finlandiye modali EYT sisteminde kanuni yaştan önce emekli olanların aylıklarında yüzde 50’ye varan oranlarda indirim yapılıyor.


"TÜRKİYE'DE EMEKLİ AYLIĞI DÜŞÜK"

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre; Türkiye’de emekli aylıklarının zaten düşük olması nedeniyle EYT’liler Finlandiya modeli benzeri formüllere tepki gösterdiler. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT SYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, asgari ücretle çalışan eşinin şubat ayında emekli olacağını belirterek, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sisteminde eşine bağlanacak emekli aylığının 1.200 TL göründüğünü belirtti. Özüpak, emekli aylıkları zaten düşük iken EYT sorununa çözüm amacıyla aylığın daha da düşürülmesinin kabul edilemeyeceğini, görüşmeler sırasında Vedat Bilgin’in de bu ve benzeri bir öneriyi dile getirmediğini ifade etti.

 

"FİNLANDİYA MODELİ TEPKİ ÖLÇMEK İÇİN Mİ?"

EYT SYDD Başkanı Özüpak, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Vedat Bilgin’in görüşmeler sırasında aylık bağlama oranı konusundaki bu adaletsizliğin giderilmesi konusundaki taleplerine hak verdiğini belirtti. Özüpak, "Finlandiya modeli tepki ölçmek için mi gündeme getiriliyor, bilmiyoruz ama kabul edemeyiz. Cumhurbaşkanımızın talimatı bizi mutlu etti. Bir yol bulunacağına inanıyoruz" dedi.


EMEKLİ OLDUKTAN SONRA ÇALIŞANIN AYLIĞI DÜŞÜRÜLSÜN

EYT’liler, emekli aylığının düşürülmesi konusunda farklı bir öneride bulundu. En düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine yükseltilmesini isteyen EYT’liler, emekli olduktan sonra çalışmak isteyenlerin emekli maaşlarının belli bir oranda kesilmesini önerdi. Emekli olan kişilerin çalışma hayatından çıkması sağlanarak, iş arayan kişilerin daha kolay işe girmelerinin sağlanacağını, böylece işsizliğin azalacağını belirttiler.

ETİKETLER : EYT EYT Finlandiya Modeli nedir EYT son durum nedir
Okumak İsterseniz -Diğer SOSYAL GÜVENLİK haberleri
Gazete Manşetleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Ankara Portalı | Baskent.org
© Copyright 2015 www.baskent.org. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AK Parti Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi