CHP'de akraba çatlağı

CHP'li İzmir'in Karaburun Belediye Başkanı'nın çifte maaş skandalı,Torbalı Belediye Başkanı'nın oğlunu genel müdür yardımcısı, Menemen Belediye Başkanı'nın amcasının oğlunun eşini özel kalem müdürü, halasının eşini başdanışman, Safranbolu Belediye Başkanı'nın kardeşini, Seyhan Belediye Başkanı'nın da damadını özel kalem müdürü olarak ataması kamuoyunda büyük tepki aldı. Görünen o ki CHP’li başkanın kardeşi, akrabası, dostu olmayana iş yok! CHP'yi şimdi akraba kıyağı telaşı sardı.
Bu haber 2019-07-31 15:36:55 eklenmiş ve 513 kez görüntülenmiştir.

 

Geçtiğimiz günlerde CHP’li belediye başkanlarını bir araya getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Partinin genel başkanı olarak söylüyorum. Falan milletvekili telefon etti, şunun yakını falan. Hiç dinlemeyeceksiniz.” talimatını vermişti.

Kılıçdaroğlu toplantıda “Sizi makama taşıyanın belde halkı olduğunu unutmayınız. Harcamalar ve yatırımları disiplin içinde planlayın, her kuruşun hesabını vatandaşa veriniz. Hiç kimse unutmasın kul hakkı halkçılığın temel ilkelerinden birisidir. Yönetici atamalarında liyakat esasına uyunuz, partizanlıktan kaçınınız. Belediye çalışanlarının özlük haklarını koruyunuz. Belediyede politika yapacak kişi yalnızca belediye başkanıdır. Yardımcılarınız ben de politika yapacağım diyorsa onları kapının önüne koyun. Partinin genel başkanı olarak söylüyorum. Falan milletvekili telefon etti, şunun yakını falan. Hiç dinlemeyeceksiniz.” ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun bu talimatı üzerinden çok geçmeden peş peşe CHP’li belediyelerden torpil haberleri gelmeye başladı. 

 

Oğlunu müdür yardımcısı yaptı

425 işçiyi tasarruf bahanesiyle bayram öncesi işten atıp, kendine 1.3 milyona lüks araç alan ve 24 yaşındaki üniversite öğrencisi oğlu Efe'yi 7 bin lira maaşla belediye şirketine müdür yardımcısı yapan İzmir Torbalı ilçesinin CHP’li Belediye Başkanı İsmail Uygur'un, 7 yıl özel şoförlüğünü yapan Ali Yakupoğlu'nu da "Tam yetkili" olarak başkan yardımcısı yaptığı ortaya çıktı. Belediyeye ait hal, işletme, tesis, depo, park, bahçe, şantiye, bina vb. yerlerde bekçilik görevi yapan görevlilerin sevk ve idaresi de Yakupoğlu'nun emrine verildi. 

 

                                                   Ali Yakupoğlu

 

Kardeşini özel kalem müdürü yaptı

CHP'li Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, kardeşi Zafer Köse'yi özel kalem müdürü olarak atadı. Oysa Başkan Köse ve meclis üyeleri, yerel seçimden 17 gün sonra ortak bir yemin metnine imza atmış ve "Ben Safranbolu halkının iradesi ile belediye başkanı olarak; birinci derece akrabalarımı da mal varlığı bildirimlerimin yıllık olarak ilan edilmesini sağlayacağıma, Safranbolu Belediye yönetimi ve çalışanlarının işe alım ve terfi sürelerini liyakat ilkesi doğrultusunda sağlayacağıma..." demişti.  

 

 

                Başkan Elif Köse, kardeşi Zafer Köse

 

Bir kardeş ataması daha

 

Antalya'nın İbradı İlçesi Belediye Başkanı CHP'li Serkan Küçükkuru da belediye şirketi Elmas'ın iki yöneticisini görevden aldı, başına da kardeşi Serap Küçükkuru'yu getirdi. Elmas, ilçede ekmek fırınının yanı sıra restoran ve akaryakıt istasyonu çalıştırıyor. 

 

 

CHP'li  Başkan Serkan Küçükkuru -  kardeşi Serap Küçükkuru

 

 

Ayrıca CHP'li İzmir'in Karaburun Belediye Başkanı'nın çifte maaş skandalı,Menemen Belediye Başkanı'nın amcasının oğlunun eşini özel kalem müdürü, halasının eşini başdanışman,  Seyhan Belediye Başkanı'nın da damadını özel kalem müdürü olarak ataması yine kamuoyunda büyük tepki aldı. 

 

İş bulmak için CHP’ye vermek yetmiyor!

 

Görünen o ki; CHP'li belediyelerde ekmek parası kazabilmek için CHP'ye oy vermek yetmiyor.

CHP'li başkanın çocuğu, kardeşi ya da akrabası olmak zorundasınız. En kötüsü arkadaşı olmanız gerekiyor. 

CHP'ye oy veren vatandaşlarımız iş imkânı bulabileceğini sanıyorken büyük bir aldanışa ve yanılgıya düştüler.

Eş-dost ve arkadaşlarına iş imkânı üretmekte mahir olan CHP’li belediye başkanları, belediye ortağı şirketlerin yönetim kurullarından devasa ücretlerle devasa imkânlar tanımaya devam ediyorlar. 

Verdiklerin maaşların yanı sıra onlara sunulan imkânlar oldukça dikkat çekiyor. Her birine ikişer sekreter, makam arabaları, çeşitli sosyal imkânlar ile hakikaten göz kamaştırıyor. Bu defa mühim olan CHP'ye oy vermek değil, bir CHP'li belediye başkanı ile akraba olmak.

Tüm bunlar gösteriyor ki; CHP’li belediye başkanları Kılıçdaroğlu’nun sözde liyakat talimatını çoktan gözden çıkarmışa benziyor. 

 

CHP bunu daha öncede yapmıştı

 

Türk- İş ziyareti sonrası basının karşısına geçem Kılıçdaroğlu'na kamuoyunda tepkilere neden olan akraba atamaları soruldu.

"Belediye başkanlarının akrabalarını yönetime getirilmelerini doğru bulmuyoruz. Bunların çoğu çözüldü. Bunların hepsi çözülecek. Aile kadrolaşması sadece CHP'de mi var? Sayın Davutoğlu siyasetçi için etik kurallarını getirdi geri çektiler." diyen Kılıçdaroğlu, daha öncede yaptığı gibi siyasi bir manevra ile topu iktidara ve basına çevirerek "Buradan TBMM Başkanı'na açık çağrı yapıyorum: Siyasi ahlak yasasını çıkartalım.  Arkadaşların bir kısmı görevlerinden ayrıldı kalanlar da ayrılacak. Bazı belediyelerde verilen durum da doğru değil. Örneğin Selçuk Belediye Başkanı'nın yakını kendisi belediye başkanı olmadan çok önce orada çalışıyordu.  Havuz medyasına teşekkür ederiz ama aynı şeyi AK Partili belediyeler yaptığında neden yazmıyorsunuz? Siz gerçekten gazetecilik yapıyosanız diğerlerini de yazın." ifadelerini kullandı.

 

 

Partide akraba atamalarına tepki sesleri yükseliyor

 

Parti içinden de CHP'li belediye başkanlarının akraba atamalarına tepki geldi. 

Akraba atamalarına parti içinden bir tepki de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'dan geldi. 

İmamoğlu; "Hiç fark etmiyor, derhal gereğini yapmalılar. Ben bunu seçim meydanlarında söyledim. Derhal gereğini yapmalılar. Burası eş, dost, akraba yeri değil. Kim ise fark etmez. Ben de aynı şeyi yapıyorsam benim partim de hesap soracak. 'E ama çok marifetli'. Gitsin marifetiyle başka yerde iş yapsın. Çok netiz bu konuda. Bu konuda taviz yok. Öbür taraf 105 insan yapıyor, bizdeki 5 insan yapıyor. Benim için fark etmez. Benim 5 arkadaşım o yanlışını düzeltecek. Derhal 'kusura bakmayın hemşehrilerim, bir hata olmuştur' diyecek. Bitti, bu kadar basit." diye konuştu. 

 

 

CHP akraba kıyağını nasıl temizleyecek? 

 

Belediye başkanlarının Kılıçdaroğlu uyarılara ve talimatlara uymamaları CHP yönetimini kızdırırken, torpille atamalara karşı harekete geçildi.

Parti yönetimi, 4 ayda CHP'li belediyelerin torpilli atamalarının ortaya çıkması nedeniyle belediye kadrolarında eş, dost, akraba avına çıkma kararı aldı.

Yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP'li belediyelerin başkanlarıyla görüşerek,  uyarılarda bulunup bu kadrolara atananların istifasını izleyecek.

CHP Genel Merkez bünyesinde oluşturulan Koordinasyon ve Takip Merkezi ise belediyeleri ve atamaları mercek altına alacak.

CHP yönetimi, ayrıca kamuoyunda oluşan tepkileri azaltmak üzere kanun teklifi hazırlığına da girişti.

Meclis'in açılmasıyla CHP yönetimince gündeme getirilecek olan kanun teklifiyle belediye kadrolarına eş, dost, akrabaların atanmasının önüne geçilmesi planlanıyor.

 

haber: baskent.org 

 

ETİKETLER : chp torpil kıyak akraba ataması kemal kılıçdaroğlu ekrem imamoğlu
Okumak İsterseniz -Diğer SİYASET haberleri
Gazete Manşetleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Ankara Portalı | Baskent.org
© Copyright 2015 www.baskent.org. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AK Parti Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi